Autolaweta a laweta. Wyjaśniamy, na czym polega różnica

Laweta to najprościej rzecz ujmując przyczepa, którą wykorzystuje się do przewożenia pojazdów. Auto laweta, którą zalicza się z reguły do kategorii aut dostawczych, jest pojazdem specjalistycznym, który zaprojektowany został z myślą o ułatwionym transporcie samochodów. W tradycyjnych busach przestrzeń ładunkowa jest w pełni zabudowana, ale w przypadku autolawety wygląda to nieco inaczej. Auto laweta na tle pozostałych aut dostawczych wyróżnia się przede wszystkim pod kątem konstrukcji nadwozia, które składa się z wbudowanej i niezabudowanej platformy najazdowo-towarowej. Z perspektywy bezpieczeństwa ładunku oraz prostoty załadunku i rozładunku autolaweta jest dużo lepszym rozwiązaniem niż zwykła laweta. Jakie jeszcze zalety wyróżniają auto lawety na tle lawety? Ile kosztują usługi takie jak wynajem auto lawety? W jakich sytuacjach opłaca się wynająć autolawetę? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy warto wynająć profesjonalną autolawetę?

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów prawnych po drogach publicznych poruszać się mogą legalnie jedynie zarejestrowane pojazdy z ważnym przeglądem technicznym i opłaconym ubezpieczeniem. Wszystkie motocykle, skutery, quady, samochody osobowe, minibusy i minivany, które nie spełniają tych warunków, przewozić można jedynie przy pomocy lawet lub autolawet. Z tego też powodu przy zakupie używanego auta z innego kraju najbardziej opłaca się skorzystać z usługi takiej jak wynajem autolawety. Krótkoterminowy wynajem nowoczesnego pojazdu tego typu przydaje się najbardziej podczas importowania samochodów, ponieważ można je wtedy bezpiecznie przewieźć. Autolaweta pozwala zminimalizować ryzyko awarii związanych z nieznajomością bądź co bądź nowego auta. Warto pamiętać tu, iż nawet pomimo najszczerszych zapewnień sprzedającego używany samochód właściciela, to jedynie wykwalifikowany mechanik jest w stanie potwierdzić czy auto jest w pełni sprawne. Transportując je przy pomocy autolawety albo lawety można uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z niewykrytymi lub zatajonymi umyślnie usterkami.

Jakie zalety związane są z wynajmem profesjonalnej autolawety?

Jeżeli chodzi o zalety autolawety to warto podkreślić kwestię wysokiej stabilności pojazdu i wygody użytkowania. Przypominamy, iż holowanie przyczepki za samochodem możliwe jest jedynie w przypadku pojazdów, które wyposażone są w homologowany hak do holowania. Dodatkowym utrudnieniem w przypadku transportu innych samochodów jest kwestia masy pojazdu. Ładunek lawety nie może być cięższy od auta, które wykorzystywane jest do holowania, więc nawet jeśli w teorii moc silnika na to pozwala, to w praktyce mały miejski samochód holować trzeba ciężką terenówką.

Ważnym aspektem jest też fakt, że na przyczepy powyżej 750 kg wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii E, a przy ciągnięciu ciężkiej przyczepy obowiązują dodatkowe opłaty drogowe e-toll, spowodowane przekraczaniem 3,5 tony obciążenia. W przypadku autolawet, do których prowadzenia wymagana jest jedynie kategoria B prawa jazdy, zaś sam pojazd nie przekracza 3,5 tony, nie obowiązują żadne dodatkowe opłaty drogowe – jadąc autolawetą po autostradzie poniesiemy takie same opłaty jak prowadząc normalne auto osobowe.

Ile kosztują usługi takie jak wynajem autolawet?

W większości wypożyczalni samochodów dostawczych za całodobowy wynajem autolawety zapłacić trzeba od 300 do 400 złotych. Oczywiście scenariusz ten zakłada, że wynajmujący będzie kierował pojazdem lub zapewni kierowcę we własnym zakresie. Na koniec przypominamy też, iż przy wybieraniu samochodu takiego jak auto laweta zdecydowanie warto upewnić się, czy dany model posiada elementarne udogodnienia (np. wysuwane szyny najazdowe, elektryczna wciągarka, dodatkowe oświetlenie, komplet pasów transportowych itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *