Kiedy warto wypożyczyć autolawetę?

Pojazd w postaci takiej jak autolaweta niezbędny jest przy transporcie samochodów, które z tego czy innego powodu nie mogą legalnie poruszać się po drogach. Przykładem mogą być tu choćby auta, które nie posiadają ważnego przeglądu technicznego albo opłaconego ubezpieczenia. Ze względu na ograniczone możliwości holowania (np. brak homologowanego haka holowniczego lub autostrada) autolaweta przydaje się także w sytuacjach takich jak awarie drogowe, wypadki i kolizje. Mając na uwadze, iż większość kierowców sporadycznie musi skorzystać z takiego rozwiązania, łatwo zrozumieć można, dlaczego najbardziej opłaca się wynająć autolawetę. Jak odróżnić lawetę od autolawety? Jakie zalety autolawety są najważniejsze z perspektywy samodzielnego transportu? Dlaczego wynajem jest korzystniejszy niż zakup na własność? Czy autolawetą można legalnie przewozić niezarejestrowane lub uszkodzone samochody przez unijne granice? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Czym dokładnie jest autolaweta?

Autolaweta ze względu na swoją konstrukcję i przeznaczenie podobnie jak busy czy vany zalicza się do kategorii pojazdów dostawczych. Wiele osób często popełnia błąd, jakim jest zamienne wykorzystywanie terminów takich jak laweta i autolaweta. Trzeba zaznaczyć tu, iż tradycyjna laweta jest jedynie formą przyczepy transportowej, którą przy pomocy specjalistycznego haka mocuje się za samochodem. Ze względu na liczne problemy związane z holowaniem ciężkich ładunków w ten sposób zdecydowana większość osób i firm korzysta z dużo wygodniejszych i bezpieczniejszych autolawet. Zaprojektowana z myślą o transporcie pojazdów platforma najazdowo towarowa ułatwia znacznie kwestie załadunku niesprawnych lub uszkodzonych aut. Proces ten jest dużo mniej skomplikowany, ponieważ transportowane samochody wciągane są po wysuwanych szynach najazdowych przy pomocy elektrycznej wciągarki.

Jakie korzyści związane są z wynajmem profesjonalnej autolawety?

Wynajem autolawety to świetny sposób na optymalizacje kosztów zakupu używanego samochodu za granicą. Niezależnie od stanu technicznego zakupionego w innym kraju auta zdecydowanie bezpieczniej jest dowieźć je do domu przy pomocy autolawety. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów prawnych wyrejestrowane i niezarejestrowane pojazdy nie mogą poruszać się bez odpowiednich tablic rejestracyjnych. Pomijając to, iż z reguły formalności dotyczące sprzedaży używanego auta dopina się przy odbiorze lub jeździe próbnej to nawet jeśli uda się je załatwić wcześniej albo zdalnie to na zarejestrowanie auta trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka dni. Z tego też powodu kupione za granicą samochody używane najbardziej opłaca się wpierw samodzielnie przetransportować autolawetą, a następnie dopiero zarejestrować. Krótko lub długoterminowy najem specjalistycznego pojazdu tego rodzaju rozwiązuje wszystkie wspomniane wyżej problemy. Warto zwrócić też uwagę, iż w 99% przypadków wynajem autolawety jest dużo bardziej opłacalny od zakupu na własność. Związane jest to przede wszystkim z niezwykle wysokimi cenami specjalistycznych pojazdów tego typu, które w przypadku najtańszych (tzn. intensywnie eksploatowanych przez kilkanaście lat) modeli zaczynają się od pułapu 30-40 tys. złotych. Profesjonalna wypożyczalnia za nowoczesną i w pełni wyposażoną autolawetę (np. Fiat Ducato), którą przemieszczać się można po wszystkich unijnych krajach, policzy zaledwie około 300 złotych za dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *